Головна Новини та публікаціїВідеоНапрямки роботиПро насКонтакти ОПОРА - центральний сайт
ОПОРА у Facebook ОПОРА у Twitter ОПОРА у Google+ vkontakte ОПОРА у Picasa
Головна » Новини та публікації » Підсумки спостереження ОПОРИ на Вінниччині: найпоширеніші порушення та основні особливості виборчої кампанії

Підсумки спостереження ОПОРИ на Вінниччині: найпоширеніші порушення та основні особливості виборчої кампанії

Візити кандидатів у Президенти, перебіг агітаційної кампанії, агітація без вихідних даних та в неналежних місцях, «чорний піар» та заклики брати гроші за голосування, формування дільничних виборчих комісій та їхня робота, а також зміна виборцями місця голосування. Ці та інші питання обговорювалися під час прес-конференції Громадянської мережі ОПОРА 29 березня у Вінниці.

У порівнянні з попередніми місяцями, у березні Вінниччину почали активніше відвідувати кандидати у Президенти України. Зокрема, побували тут Юрій Дерев’янко, Юрій Бойко, Ігор Смешко, Юлія Тимошенко, Сергій Тарута, Петро Порошенко, Юрій Кармазін, Руслан Кошулинський.

За словами комунікаційниці Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області Галини Сегеди, найбільш поширеною формою агітації були розміщення агітаційних наметів та розповсюдження друкованих матеріалів, використання зовнішніх рекламних носіїв (білборди, сіті-лайти), зустрічі з виборцями. Також спостерігачі ОПОРИ фіксували агітаційні матеріали без вихідних даних, у неналежних місцях, а також «чорний піар».

«Зокрема, представники команди Володимира Зеленського провели зустрічі у Хмільнику та у Літині. Під час цих заходів присутнім роздавали наліпки з написом «Зе!Команда+1». Вказана на наліпці символіка широко використовується кандидатом у виборчій кампанії, в тому числі на офіційній сторінці кампанії та зовнішній рекламі кандидата, тому такі наліпки можна вважати агітаційними матеріалами, які повинні містити вихідні дані. У Вінниці під час зустрічі кандидатки у Президенти Юлії Тимошенко (ВО «Батьківщина») зі студентами та громадськими організаціям у залі стояли банери з написом «Новий курс України. Нові можливості для кожного», які не містили вихідних даних», - розповіла Галина Сегеда.

Агітаційні матеріали за Ігоря Смешка (самовисування) з написом «Смешко. Перемога України!» та передвиборною програмою зафіксовано в неналежних місцях – на опорах ліній електропередач, на зупинках і на деревах.

У містах Гайсин, Калинівка, Ладижин зафіксована агітація у невстановлених місцях за Руслана Кошулинського. Плакати з написом «Руслан Кошулинський. Єдиний вибір українців» та логотипами ВО «Свобода», Національно-визвольного руху «Правий сектор», Організації українських націоналістів (ОУН), Конгресу українських націоналістів та ГО «С 14» були розміщені на опорах ліній електропередач, ліхтарях та зупинках.

У Вінниці відбулася зустріч із народною депутаткою від ВО «Батьківщина» Олександрою Кужель та концерт Павла Зіброва на підтримку кандидатки у Президенти Юлії Тимошенко. Під час заходу співак закликав виборців брати гроші за голосування. Нагадаємо, що ч. 1 ст. 160 Кримінального кодексу України передбачає покарання за діяння з прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборцем, учасником референдуму для себе чи третьої особи неправомірної вигоди за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права або права голосу.

У Вінниці зафіксовано наліпки з можливими ознаками «чорного піару» проти Петра Порошенка. Наліпки з написом «Свинарчуків Порошенка за грати» та з перекресленим зображенням свині були розміщені на будівлях, стовпах, рекламних щитах тощо.

Також 5 березня перед початком сесії Вінницької обласної ради представники обласних осередків партій «Громадянська позиція» та ВО «Батьківщина» разом зі своїми прихильниками влаштували акцію протесту під гаслами «За чесні вибори!» та «Проти корупції в армії!». Під час заходу учасники тримали банер з написом «Підкуп, а не реальні справи! Петро Порошенко», зроблений у стилістиці офіційної агітації кандидата у Президенти Петра Порошенка. Такий банер, на думку спостерігачів ОПОРИ, може мати ознаки «чорного піару».

Що стосується роботи дільничних комісій, то на Вінниччині ДВК вчасно розпочали роботу.

«Як і на всіх попередніх виборах, у комісіях поширеним явищем є зміна керівного складу та заміна членів комісій. Значних порушень у роботі ДВК не зафіксовано», - зауважила комунікаційниця ОПОРИ.

Представники ОПОРИ високо відзначили роботу, проведену Службою розпорядника Державного реєстру виборців щодо забезпечення реалізації виборцями процедури тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси. 

«Понад 10 тисяч виборців змінили місце голосування, обравши виборчу дільницю в межах Вінниччини. За даними Державного реєстру виборців, 10 172 виборців скористалися правом тимчасово змінити місце голосування без зміни виборчої адреси, обравши виборчу дільницю в межах Вінницької області. З них 5664 особи зареєстровані на Вінниччині, решта – в інших областях. Також 9 854 особи, які мають виборчу адресу на Вінниччині, тимчасово змінили місце голосування, обравши дільниці в межах інших областей», - розповіла Галина Сегеда.

Громадський обмудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області Тарас Коваль розповів про зафіксовані порушення виборчого законодавства та ситуацію щодо їх розслідування.

«Поліція оперативно та повно реагує на порушення виборчого законодавства. На Вінниччині відкрито вже вісім кримінальних проваджень щодо порушення виборчого законодавства. Зокрема в Могилів-Подільському розслідують факт підкупу виборців, а у Вінниці – перешкоджання проведення агітації. Крім того, справи порушували за дрібне хуліганство та підроблення заяв громадян на участь у виборчих комісіях», - зазначив Тарас Коваль.

Також під час прес-конференції представники ОПОРИ розповіли про підготовку до дня голосування та можливі порушення.

Із третім загальноукраїнським звітом Громадянської мережі ОПОРА за результатами спостереження на виборах Президента України 31 березня 2019 року можна ознайомитися на сайті.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallelvotetabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Наталія Величко, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області
тел.: +380636286785
 
Галина Сегеда, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області
тел.: +38 097 705 23 66

© Громадянська мережа "Опора"
представництво в Вінницькій області
2006-2014
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на opora.vn.ua