Головна Новини та публікаціїВідеоНапрямки роботиПро насКонтакти ОПОРА - центральний сайт
ОПОРА у Facebook ОПОРА у Twitter ОПОРА у Google+ vkontakte ОПОРА у Picasa
Головна » Новини та публікації » На Вінниччині в лютому зафіксовано 17 випадків «піару» нардепів щодо заходів, здійснених за державні кошти

На Вінниччині в лютому зафіксовано 17 випадків «піару» нардепів щодо заходів, здійснених за державні кошти

Протягом лютого у Вінницькій області зафіксовано 17 випадків, коли народні депутати України «піарилися» на тому, що мають відношення до заходів, здійснених за рахунок коштів субвенцій з державного бюджету.

Як і при підготовці попередніх матеріалів ОПОРИ на цю тему, джерелом для моніторингу діяльності нардепів, обраних в територіальних округах Вінницької області, стали регіональні ЗМІ, сайти органів місцевого самоврядування, районних адміністрацій, офіційні сайти та сторінки народних обранців у соціальних мережах.

У лютому дещо збільшилась кількість власного «піару» народних депутатів щодо заходів, що здійснювалися за державні кошти. Так, у лютому зафіксовано 17 таких випадків, в той час як за два попередніх місяці (грудень 2018 та січень 2019) було зафіксовано 14 випадків.

Також дещо змінився підхід до поширення матеріалів із ознаками піару щодо стосунку нардепів до заходів, здійснених за рахунок бюджетних коштів. Якщо раніше платформою для можливої непрямої агітації за народних депутатів були їхні сторінки в соціальних мережах, то в лютому більшість публікацій з ознаками піару з приводу виділення державних субвенцій на здійснення заходів були розміщені на сайтах районних державних адміністрацій.

Так, за попередній місяць зафіксовано 11 таких випадків. Матеріали з ознаками піару були розміщені на офіційних сайтах Бершадської, Барської, Немирівської та Козятинської районних державних адміністрацій та на їхніх сторінках у соціальній мережі Facebook.

Зокрема, 4 матеріали було опубліковано на сайті Бершадської РДА та один на сторінці РДА у соцмережі Facebook. У повідомленнях наголошувалось, що на фінансування з державного бюджету заходів щодо соціально-економічного розвитку надходили субвенції безпосередньо за сприяння народного депутата Миколи Кучера (член фракції «Блок Петра Порошенка «Солідарність», територіальний виборчий округ №17).

Подібні повідомлення були розміщені на сайті РДА в матеріалах щодо робочої наради в Бершадській РДА; Регіонального форуму «Кроки до розвитку громад»; про забезпечення дієтичного харчування хворих пацієнтів у Бершадській окружній лікарні інтенсивного лікування (повідомлення ідентичного змісту також опубліковано на фейсбук-сторінці Бершадської РДА та на сайті Бершадської районної ради).

У засобах масової інформації були опубліковані новини, в яких йшлося про реконструкцію Бершадської лікарні. Так, на телеканалі «ВТА» та на фейсбук-сторінці опубліковано телерепортаж під назвою «Бершадь на технологічній передовій», в якому йдеться про реконструкцію в окружній лікарні. Під час інтерв'ю керівник Бершадської лікарні повідомила, що фінансування на реконструкцію закладу надійшло за сприяння народного депутата Миколи Кучера.

На сторінці у соцмережі Фейсбук інтернет-видання ВінницяNews також була публікація з цитатами Миколи Кучера про зроблене в Бершадській лікарні. На своїй Facebook-сторінці Микола Кучер опублікував допис із ознаками піару, де повідомив про реконструкцію Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування. «У тісній співпраці з районною владою за останні 4 роки нам вдалось капітально відремонтувати інфекційне, дитяче відділення, оновити харчоблок, придбати нове обладнання та повністю замінити застарілу систему опалення», – йдеться у дописі. Також Микола Кучер опублікував допис про те, що за його поданням було виділено кошти в рамках субвенцій на заходи соціально-економічного розвитку громад.

На офіційному сайті та на сторінці у соцмережі Барської РДА було опубліковано по одному матеріалу, в якому наголошувалось, що реконструкція Дитячої юнацької спортивної школи «Колос» у місті Бар відбулась за сприяння народного депутата Івана Мельничука (член фракції «Блок Петра Порошенка «Солідарність», територіальний виборчий округ №14).

На сайті Немирівської РДА було опубліковано 2 матеріали про візит до громад округу (села Чуків та міста Брацлав) народного депутата Руслана Демчака (член фракції «Блок Петра Порошенка «Солідарність», територіальний виборчий округ №18). Під час візитів наголошувалось, що для реалізації заходів соціально-економічного розвитку надходили субвенції з державного бюджету за сприяння народного депутата.

На сайті та сторінці в соцмережі Козятинської РДА було опубліковано матеріали, в яких йшлося, що за сприяння народного депутата Петра Юрчишина (член фракції «Блок Петра Порошенка «Солідарність», територіальний виборчий округ №13) виділено кошти з державного бюджету на соціально-економічний розвиток у вигляді цільової субвенції. Також матеріал подібного характеру був розміщений на сайті Козятинської районної ради.

На Facebook-сторінці громадської приймальні Петра Юрчишина також було опубліковано допис про те, що за сприяння народного депутата Козятинська районна бібліотека отримала сертифікат на 30 тисяч гривень. Гроші були спрямовані з Державного бюджету України для поповнення фондосховища бібліотеки.

Зі звітом щодо розподілу субвенцій на соціально-економічний розвиток регіонів України у 2018 році можна ознайомитися на сайті Громадянської мережі ОПОРА.

ОПОРА нагадує, що державна субвенція – це дотація від держави органам місцевого самоврядування з чітко визначеною метою на певний локальний проект. Проте відсутність чітких критеріїв відбору та непрозорість засідань комісії з розподілу субвенцій дає підстави вважати систему виділення коштів заполітизованою. Окрім того, політики використовують бажання виборців отримати фінансування на проект задля отримання електоральних переваг в окрузі.

Громадянська мережа ОПОРА вкотре наголошує на важливості зміни механізму виділення державних субвенцій, на необхідності підвищення рівня прозорості та зрозумілості виділення коштів, а також на дотриманні принципів рівномірності, системності й пріоритетності розподілу бюджетних ресурсів між різними регіонами України. Для цього ОПОРА підготувала ґрунтовні рекомендації.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Наталія Величко, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області
тел.: +380636286785

© Громадянська мережа "Опора"
представництво в Вінницькій області
2006-2014
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на opora.vn.ua